reklama

COVID-19: Aktuálna situácia k 10. aprílu vo svete a na Slovensku z pohľadu bioštatistika

Na začiatok pozitívna správa: Dva zo štátov z najvyšším počtom pozitívnych prípadov sú za vrcholom epidémie COVID-19.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Vývoj počtu aktívnych prípadov COVID-19 v Iráne
Vývoj počtu aktívnych prípadov COVID-19 v Iráne (zdroj: www.worldometers.info)

Týmito štátmi sú Irán a Nemecko. Irán (graf) patrí čo do počtu smrteľných prípadov medzi najviac postihnuté krajiny sveta. Ku dnešnému dňu eviduje viac ako 4 000 úmrtí na COVID-19 a rovnaký počet úmrtí možno očakávať počas obdobia, keď bude krivka aktívnych prípadov klesať. Prvý prípad bol hlásený 20. februára a vrchol epidemickej krivky sa dá identifikovať na 5. apríla 2020. Trvanie od začiatku na vrchol patrí medzi tie kratšie (46 dní). Na vrchole epidémie zaznamenali v Iráne 32 612 prípadov. Za posledné 4 dni ich počet poklesol približne o 2800 prípadov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vývoj počtu aktivnych prípadov v Nemecku
Vývoj počtu aktivnych prípadov v Nemecku (zdroj: www.worldometers.info)

Nemecko (graf), ako jedna z krajín, ktoré má úzke obchodné a pracovné kontakty so Slovenskom, je pre vývoj epidémie na Slovensku mimoriadne dôležité. Trvanie od počiatku epidémie až po vrchol bolo síce dlhšie ako v iných krajinách (79 dní), ale po prekonaní vrcholu 6. apríla (72 865 prípadov) je zaznamenaný za tri dni relatívne prudký pokles aktívnych prípadov skoro o 10 tisíc prípadov. To naznačuje, že cesta „dolu krivkou“ by mohla byť kratšia a autor tohto príspevku odhaduje koniec epidémie v Nemecku na prvý júnový týždeň. Pri porovnateľnom počte COVID-19 pozitívnych pacientov má Nemecko až desaťnásobne nižšiu mortalitu (31/milión obyvateľov) ako Taliansko alebo Španielsko. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj americký prezident Trump si myslí, že USA sú už na vrchole epidémie. Toto je však skôr zbožné prianie typu „chcela by duša do raju, ale hrichi ňedaju“ (vihodňarske úslovie). Trumpove hriechy v súvislosti s nezvládnutím epidémie COVID-19 sú početné a boli podrobne rozobraté aj v našich médiách. Ja uvediem len fakty odporujúce jeho tvrdeniu: Iba za posledný deň pribudlo v USA približne 28 tisíc aktívnych prípadov a skoro 2 tisíc nových úmrtí. Želám americkému ľudu, aby sa čo najrýchlejšie dostal z týchto ťažkých čias, ale príklad USA ukazuje, že aj v takej bohatej krajine môžu nekompetentné rozhodnutia politikov, ktorí nenačúvali radám odborníkov (ani informáciám spravodajských služieb), viesť k masívnym stratám na životoch obyvateľov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tento príspevok som chcel publikovať, až keď budú oznámené nové prípady COVID-19 za včerajšok (9. apríla). Slovenská vláda pokračuje žiaľ v chaotickom hlásení nových prípadov COVID-19 takým spôsobom, že neexistuje konkrétny čas, kedy sú tieto informácie publikované alebo inak verejne komunikované, čo je štandardné vo väčšine krajín, minimálne formou on-line. Takže aspoň komentár ku včerajším informáciám o hospitalizovaných pacientoch. Spolu je zatiaľ hospitalizovaných na Slovensku 157 ľudí z toho 7 vo vážnom alebo kritickom stave (piati na ventilátoroch). Znamená to, že iba 1% pozitívnych pacientov s COVID-19 je v ťažkom stave, čo je počet podobný Rakúsku alebo Nemecku. To je pozitívna informácia, lebo stále existuje dostatočná kapacita intenzívnych lôžok a ventilátorov aj v prípade oveľa väčšej potreby hospitalizácií. 

Ivan Tkáč

Ivan Tkáč

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lekár, vedec-bioštatistik, vysokoškolský učiteľ. Mám záľubu v poézii, filmoch, historickej lingvistike a golfe. Bojujem proti globálnemu otepľovaniu. Zoznam autorových rubrík:  KoronavírusSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu