COVID-19: Aktuálna situácia k 9. aprílu a predpoveď pre Slovensko

Autor: Ivan Tkáč | 9.4.2020 o 16:30 | Karma článku: 4,83 | Prečítané:  1545x

Pokračujem v štatistických analýzach priebehu pandémie COVID-19 v rozličných krajinách vo vzťahu k vývoju na Slovensku. 

Na začiatok dobrá správa: Austrália je po Číne, Južnej Kórei a Rakúsku ďalšou krajinou, ktorá sa prehupla cez vrchol epidémie definovaný ako maximálny počet aktívne nakazených jedincov. Prvý prípad bol z Austrálie hlásený koncom januára 2020. Vrchol bol zaznamenaný 4. apríla, keď bol počet aktívnych prípadov 4935. Do 8. apríla klesol tento počet na 3189, teda skoro o 1800 jedincov.  Celkové trvanie času do dosiahnutia vrcholu je približne 9 týždňov, ale pomerne strmý sklon krivky smerom nadol by naznačoval, že trvanie poklesu by mohlo byť o niečo kratšie. Odhadujem koniec epidémie v Austrálii na prvý až druhý júnový týždeň. 

Ako som ukázal v svojom predchádzajúcom príspevku, Rakúsko dosiahlo vrchol aktívnych prípadov 3. apríla. V dnešnej štatistike porovnáme vývoj počtu aktívnych prípadov v Rakúsku, v Česku a na Slovensku. Prvé prípady boli zaznamenané približne s týždňovým odstupom – v Rakúsku 25. februára, v Česku 1. marca a na Slovensku 7. marca. Je dôležité sledovať vývoj v týchto susedných krajinách z dvoch hlavných dôvodov. Po prvé, mnohé prípady COVID-19 k nám boli importované práve z týchto krajín a pokiaľ epidémia v nich skončí skôr ako na Slovensku, existuje iba minimálna pravdepodobnosť reimportovaných infekcií. Po druhé, dvojtýždňové a jednotýždňové oneskorenie Slovenska umožňuje porovnať nárast počtu infikovaných so susednými krajinami a usudzovať na základe priebehu v nich aj na priebeh na Slovensku. 

Na Slovensku po troch dňoch, počas ktorých boli agresívne skrínované populácie hosťujúcich pracovníkov z rôznych krajín a bolo identifikovaných skoro 200 nových pozitívnych jedincov, bolo počas včerajšku zistených len 19 nových pozitívnych prípadov, čo zapadá do trendu predchádzajúcich štyroch týždňov. Počet aktívnych prípadov však klesá pomalšie ako v Rakúsku a Česku, lebo máme zatiaľ málo prípadov hlásených ako vyliečených a našťastie iba dve úmrtia v súvislosti s COVID-19. 

V tabuľke sú uvedené tri hlavné parametre týkajúce sa počtu aktívne nakazených jedincov na Slovensku:

Prvý stĺpec: počet všetkých aktívne nakazených

Druhý stĺpec: denný nárast aktívnych prípadov (podiel počtu prípadov v dvoch za sebou nasledujúcich dňoch).

Tretí stĺpec: tzv. 5-denný kĺzavý priemer (priemer z posledných piatich čísiel v druhom stĺpci). Práve tento ukazovateľ je z prognostického hľadiska najdôležitejší. Pokiaľ sa blíži k 5%, vrchol je blízko. Pokiaľ sa dostane do záporných čísiel, znamená to, že počet aktívnych prípadov klesá a epidémia ide takpovediac dolu kopcom.

Z tabuľky je zrejmé, že priemerný nárast za posledných 5 dní ako v Česku, tak aj na Slovensku sa drží pod 10%. Preto si trúfam odhadnúť, že vrchol počtu aktívnych prípadov v Česku zaznamenáme už v budúcom týždni a na Slovensku v priebehu dvoch týždňov. Aby sa tak stalo, je potrebné, aby sme aj naďalej dodržiavali "sociálne vzďalovanie" tak, ako počas predchádzajúcich štyroch týždňov.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Patakyová: Po voľbách som očakávala zmenu (rozhovor)

Ombudsmanka odmieta, že by sa sexuálnym menšinám venovala nadpriemerne.

Dobré ráno

Dobré ráno: Včela má byť chránený druh

Včely ohrozujú najmä pesticídy a otepľovanie.


Už ste čítali?