COVID-19 na Slovensku: Štatistiky, ktoré inde nenájdete

Autor: Ivan Tkáč | 8.4.2020 o 19:57 | (upravené 8.4.2020 o 20:27) Karma článku: 4,23 | Prečítané:  1477x

Po mesiaci „sociálneho vzďaľovania“ sú mnohí Slováci už z toho unavení a právom sa pýtajú, kedy bude možné očakávať koniec pandémie na Slovensku. 

Z rozličných zdrojov už vyše mesiaca skladám podrobné štatistiky nových prípadov na Slovensku a v niektorých iných, pre nás významných krajinách a budem ich uverejňovať vo forme denných aktualizácií v kontexte k vývoju v iných krajinách.

Existujú viaceré vynikajúce stránky, ktoré sledujú vývoj pandémie on-line, ale stránka NCZI medzi nich rozhodne nepatrí. Jednako sa obnovuje iba raz denne, aj to v načasovaní na tlačové konferencie premiéra. Pre porovnanie, rakúske ministerstvo zdravotníctva obnovuje aktuálny počet prípadov na svojej stránke každú hodinu, rovnako uvádza aj celkové počty hospitalizovaných a počty hospitalizovaných na intenzívnych oddeleniach. 

Z hľadiska vývoja epidémie najdôležitejší údaj, a to počet aktívnych prípadov (pozitívni – vyliečení – umretí) na slovenských stránkach nenájdete. V svojom predchádzajúcom príspevku som  upozornil som na fakt, že o vrchole epidémie môžeme hovoriť, až keď začne klesať počet aktívnych prípadov. Nestačí, že klesá počet nových denných infikovaných ako v Taliansku alebo Španielsku, keďže počet aktívnych prípadoch v týchto dvoch krajinách stále rastie. Pokiaľ je mi známe zo sledovania množstva zdrojov, zatiaľ bol vrchol epidémie na základe počtu aktívnych prípadov zaznamenaný v Číne, Južnej Kórei, kanadskej provincii Britská Kolumbia a z európskych krajín iba v Rakúsku. Čas od začiatku po vrchol bol v Číne približne 8 týždňov, v Južnej Kórei 7 týždňov, v Britskej Kolumbii 59 dní a v Rakúsku iba prekvapujúco krátkych 39 dní (od 25.2. do 3.4.). 

Vývoj aktívnych prípadov v Rakúsku je zrejmý z nižšie uvedeného grafu, keď zníženie aktívnych prípadov je pozorovateľné už štvrtý deň po sebe. Od 3. apríla do 7. apríla došlo k zníženiu aktívnych prípadov COVID-19 takmer o 1000 prípadov (z 9334 na 8350). Tento pomerne rýchly priebeh epidémie v Rakúsku dáva nádej aj na podobne rýchle ukončenie do konca mája, za predpokladu, že pokles z vrcholu bude trvať iba o niečo dlhšie ako nárast na vrchol. Toto bol zrejme aj hlavný dôvod, že rakúska vláda oznámila určité zvoľnenie epidemiologických opatrení. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Patakyová: Po voľbách som očakávala zmenu (rozhovor)

Ombudsmanka odmieta, že by sa sexuálnym menšinám venovala nadpriemerne.

Dobré ráno

Dobré ráno: Včela má byť chránený druh

Včely ohrozujú najmä pesticídy a otepľovanie.


Už ste čítali?