reklama

COVID-19 na Slovensku: Štatistiky, ktoré inde nenájdete

Po mesiaci „sociálneho vzďaľovania“ sú mnohí Slováci už z toho unavení a právom sa pýtajú, kedy bude možné očakávať koniec pandémie na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Z rozličných zdrojov už vyše mesiaca skladám podrobné štatistiky nových prípadov na Slovensku a v niektorých iných, pre nás významných krajinách a budem ich uverejňovať vo forme denných aktualizácií v kontexte k vývoju v iných krajinách.

Existujú viaceré vynikajúce stránky, ktoré sledujú vývoj pandémie on-line, ale stránka NCZI medzi nich rozhodne nepatrí. Jednako sa obnovuje iba raz denne, aj to v načasovaní na tlačové konferencie premiéra. Pre porovnanie, rakúske ministerstvo zdravotníctva obnovuje aktuálny počet prípadov na svojej stránke každú hodinu, rovnako uvádza aj celkové počty hospitalizovaných a počty hospitalizovaných na intenzívnych oddeleniach. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z hľadiska vývoja epidémie najdôležitejší údaj, a to počet aktívnych prípadov (pozitívni – vyliečení – umretí) na slovenských stránkach nenájdete. V svojom predchádzajúcom príspevku som upozornil som na fakt, že o vrchole epidémie môžeme hovoriť, až keď začne klesať počet aktívnych prípadov. Nestačí, že klesá počet nových denných infikovaných ako v Taliansku alebo Španielsku, keďže počet aktívnych prípadoch v týchto dvoch krajinách stále rastie. Pokiaľ je mi známe zo sledovania množstva zdrojov, zatiaľ bol vrchol epidémie na základe počtu aktívnych prípadov zaznamenaný v Číne, Južnej Kórei, kanadskej provincii Britská Kolumbia a z európskych krajín iba v Rakúsku. Čas od začiatku po vrchol bol v Číne približne 8 týždňov, v Južnej Kórei 7 týždňov, v Britskej Kolumbii 59 dní a v Rakúsku iba prekvapujúco krátkych 39 dní (od 25.2. do 3.4.). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vývoj aktívnych prípadov v Rakúsku je zrejmý z nižšie uvedeného grafu, keď zníženie aktívnych prípadov je pozorovateľné už štvrtý deň po sebe. Od 3. apríla do 7. apríla došlo k zníženiu aktívnych prípadov COVID-19 takmer o 1000 prípadov (z 9334 na 8350). Tento pomerne rýchly priebeh epidémie v Rakúsku dáva nádej aj na podobne rýchle ukončenie do konca mája, za predpokladu, že pokles z vrcholu bude trvať iba o niečo dlhšie ako nárast na vrchol. Toto bol zrejme aj hlavný dôvod, že rakúska vláda oznámila určité zvoľnenie epidemiologických opatrení. 

Vývoj počtu aktívnych prípadov COVID-19 v Rakúsku
Vývoj počtu aktívnych prípadov COVID-19 v Rakúsku (zdroj: www.worldometers.info)
Ivan Tkáč

Ivan Tkáč

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lekár, vedec-bioštatistik, vysokoškolský učiteľ. Mám záľubu v poézii, filmoch, historickej lingvistike a golfe. Bojujem proti globálnemu otepľovaniu. Zoznam autorových rubrík:  KoronavírusSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu